Cheltenham Stables Graduates

individual Group 1 winning horses that have been broken in at Cheltenham Stables.


  • KERMADEC1stDoncaster Mile (Group1), 1stGeorge Main S (Group1)1stCarbine Club S (Group3), 2ndGeorge Ryder S (Group1)2ndChelmsford S (Group2)3rdGeorge Ryder S (Group1), 3rdCanterbury S (Group1), 3rdAll Aged S (Group1), 3rdHobartville S (Group2), 4thAustralian Guineas (Group1)4thCaulfield S (Group1)4thEskimo Prince S (Group3)

  • PREFERMENT - 1stVictoria Derby (Group1), 1stBMW (Group1), 1stAustralian Cup (Group1), 1stTurnbull Stakes (Group1)1stHill Stakes (Group2)2ndRosehill Guineas (Group1)4thChipping Norton Stakes (Group1)

  • UNFORGOTTEN - 1stAustralian Oaks (Group1)1stPhar Lap Stakes (Group2)1stChelmsfordStakes (Group2), 2ndVinery Stud Stakes (Group1)3rdEpsom Handicap (Group1)3rdChipping Norton Stakes (Group1), 3rdCoolmore Legacy (Group1)4thRanvet Stakes (Group1) 

  • TAVAGO - 1stAustralian Derby (Group1)1stWellington Stakes (Group3)1stSky High (Group3)3rdKaraka 3yo Mile (Listed)

  • JON SNOW - 1stAustralian Derby (Group1)1stTulloch Stakes (Group2), 1st Jra Cup (Group3)2ndHawkes Bay Guineas (Group2)3rdLevin Classic (Group1)3rdNew Zealand Derby (Group1)3rdCaulfield Stakes (Group1)3rdMakybe Diva (Group1)3rdCambridge Stud Zabeel Classic (Group1)3rdGreat Northern Guineas (Group2)3rdKaraka 3yo Mile (Listed)4thTarzino Trophy (Group1)

  • PING HAI STAR - 1stHong Kong Derby (Group1)2ndThe Celebration Cup (Group3)4thQE II Cup (Group1)

  • BONNEVAL - 1stNZ Oaks (Group1)1stATC Oaks (Group1)1stUnderwood Stakes (Group1)1stDato' Tan Chin Nam Stakes (Group2)1stSir Tristram (Group2)1stLowland Stakes (Group3)3rdDesert Gold (Group3)

  • BOUNDING - 1stRailway Stakes (Group1)1stHawkes Bay Breeders Stakes (Group3)1stAnnie Sarten Memorial Stakes (Group3), 1stMr Tiz Trophy (Group3)1stTheshark.com.au Stakes (Group3)2ndHaunui Farm Diamond Stakes (Group1)2ndNZ 1000 Guineas (Group1)2ndMatamata Breeders' Stakes (Group2)2ndArrowfield Royal Sovereign Stakes (Group2)2ndGilgai Stakes (Group2)2ndG.H. Mumm Stakes (Group3)3rdIrresistable Pool Sheraco Stakes (Group3)

  • MEDIA SENSATION - 1stNZ 1000 Guineas (Group1)1stSoliloquy Stakes (Group3)1stLegacy Lodge (Listed)2ndBreeders' Stakes (Group2)

  • TRUE ENOUGH - 1stZabeel Classic (Group1)1stCoupland's Mile (Group2)1stRed Badge (Group3)2ndN.Z. Stakes (Group1)2ndHerbie Dyke (Group1)3rdCaptain Cook (Group1)3rdJapan NZ Trophy (Group2)

  • LUNA ROSSA - 1stFord Manawatu Sires' Produce (Group1)2nd1000 Guineas Prelude Tranquil Star (Group2), 2ndThe O'Leary's Fillies Stakes (Listed)

  • QUICK THINKER - 1stAustralian Derby (Group1)1stTulloch Stakes (Group2)1stMing Dynasty Quality (Group3)1stChampagne Stakes (Listed)3rdPhar Lap Stakes (Group2)3rdGloaming Stakes (Group3)

  • BAHANA - 1stSingapore Cup (Group1)1stEl Dorado (Group3)2ndSingapore Cup (Group1)

  • THE BOSTONIAN - 1stDoomben 10,000 (Group1)1stKingsford-Smith Cup (Group1)1stCanterbury Stakes (Group1)1stSunshine Coast Guineas (Group3)1stSir Colin Meads (Listed)1stDaybreak Lover 3yo Plate (Listed)1stCounties Bowl (Listed)2ndBCD Sprint (Group1)2ndGeorge Ryder Stakes (Group1)2ndHawkes Bay Guineas (Group2)3rdSchillaci Stakes (Group2)

  • ROCK DIVA - 1stBarfoot & Thompson Auckland Cup (Group1)1stMcKee Family Sunline Vase (Group3)3rdWellfield New Zealand Oaks (Group1)3rdAvondale Cup (Group2)4thTreasury Hotel Queensland Oaks (Group1)4thChannel Seven Queensland Derby (Group1)

  • VALLEY GIRL - 1stHerbie Dyke Stakes (Group1)2ndVinery Stud Stakes (Group1)3rdCambridge Eight Carat Classic (Group2)4thTrevor Eagle Memorial 3yo (Listed)

  • AEGON - 1stNew Zealand 2000 Guineas (Group1)1stHawkes Bay Guineas (Group2), 1stHobartville Stakes (Group2), 1stKaraka Million 3yo Classic (Listed), 4thMemsie Stakes (Group1)

  • HARD TOO THINK - 1stSingapore Derby (Group1), 1stQueen Elizabeth ii Cup (Group1), 2ndSingapore Gold Cup (Group1)

  • PROWESS - 1stVinery Stud Stakes (Group1)1stBonecrusher New Zealand Stakes (Group1), 1stMcCafĂ© Crystal Mile (Group2)1stD&K Ellis Fillies Classic (Group2)1stJamieson Park Auckland Guineas (Group2)1stKaraka Million 3yo Classic (Listed)3rd50th New Zealand 2000 Guineas (Group1)3rdSuper Seth Soliloquy Stakes (Group3)

  • CROCETTI - 1stAl Basti Equiworld Dubai 51st New Zealand 2000 Guineas (Group1), 1stJames & Annie Sarten Memorial (Group2), 1stCambridge Stud Breeders Stakes (Group3)

  • DESERT LIGHTNING - 1stTAB Classic (Group1), 1stAJC Avondale Guineas (Group2), 2ndAl Basti Equiworld Dubai 50th New Zealand 2000 Guineas (Group1), 2ndHiggins Concrete Manawatu Classic (Group3), 3rdKaraka Million 3yo Classic (Listed), 4thSistema Stakes (Group1), 4thJames and Annie Sarten Memorial Stakes (Group2), 4thFairview Matamata Slipper (Group3)